sobota 26. března 2016

Pianista - ImproMix

Přátelé tak je to tady! Vlastně ještě ne :D Ale už jsem se nemohl dočkat, až přijde ten správný okamžik a ten přijde stejně až v dubnu, tak jak je avizováno v levém menu. Každopádně jsem chtěl už něčím přispět, aby mi video neleželo jen tak, hala bala, na disku počítače. Naloudoval jsem jej na svůj Youtube kanál a přidal nějaké popisky. A abych to trochu rozvedl, ještě k němu něco napíšu tady v článku. Mezi čtením dalších řádků si můžete zatím video pustit jako takový hudební podklad :) 


A nyní k samotnému videu. Rozhodl jsem se ještě před dubnouvou premiérou něčím přispět, udělat takovou před-premiéru a nahrát nějaký mix písniček, který mě zrovna v hlavě napadl. Původně jsem chtěl video koncipovat tak, že bych ukázal, jak vlastně trénuju, jak mi to třeba nejde a několikrát za sebou hraju jednu a tu samou písničku a melodii a jak se u toho durdím a rozčiluji. To jsem ale nakonec zavrhnul, jelikož by to bylo celé o ničem. Žádná písnička, prostě jen vlezlá kamera do soukromí. A tak vznikl nápad, že prostě pustím kameru a začnu hrát, co mě zrovna napadne. Pravdou je, že když hraju, tak nevnímám čas a proto jsem se divil, že samotná nahrávka měla necelých třicet minut, tak rychle to uteklo. 

Žádná písnička není kompletní, snažil jsem se vždy zahrát jenom ukázku, úryvek. Někdy mi to fakt ujelo, a musím si přiznat, na sestříhání videa a nějaké další efektové úpravy moc nejsem. Prostě zapnu kameru, zahraju, nahraju a publikuju :D Žádná věda, žádné sr*ní se s tím :D 

Je mi jasné, že videa, která zde budu v průběhu dubna publikovat, nejsou zrovna ve 4k rozlišení se 3D formátem pro multikina a nahrávaný zvuk také není jako z koncertního sálu nebo nahrávacího studia, nicméně stále je to lepší, než ten původní, rozladěný, dřevěný klavír. 

A nyní k playlistu, který jsem nahrál: 

1) Babovřesky - nedávno jsem se jí naučil, když jsem viděl ukázky na Babovřesky 3 v televizi. Melodie je velice jednoduchá, chytlavá a zábavná, což je super. 

2) Unbeak my heart - Písnička mi zněla v uších už několik dní, ani nevím, jak jsem na ní přišel, ale nemohl jsem se jí zbavit. Tak jsem si ji také zahrál a myslím, že celkový výsledek (jakože až bude celé video), není zastak špatný. 

3) Innocence - Od Avril. Tenhle song milovala moje ex, když jsem ji hrál na klavír. Písnička v tomto mixu nic moc, ale už mám plán, jakým způsobem pojmout nahrávku "celé" písničky. 

4) Get Lucky - Kdo by neznal tento hit. Dlouho jsem si říkal, jestli to jde zahrát na klavír. A když jsem viděl covery i na další nástroje, naučil jsem se ji taky. 

5) Twilight - Ach, stmívání. Z toho jsou vždycky holky tak na měko. Bohužel, zatím to neumím podat tak, aby byly naměko i z toho, jak to hraju já. Zatím spíše utíkají :D

6) Paparazzi - Od této Lady G. umím více písniček, na staré piano jsem dával i nějaký mix. Tentokrát na elektronice ale budu hrát každou písničku zvlášť... I když... :D

7) Sanitka - Opět trochu té české kultůry do změti světových hitů. 

8) Candy - To asi moc lidí znát nebude, pokud nehráli počítačovou hru Theme Hospital. Nějak mi ta písnička přirostla k srdci a možná je to tím, že je veselá i přesto, že je v podstatě spojená s nemocničním prostředím. 

9) Bon Soir, Mademoiselle Paris - Píseň od známéh českého zpěváka Petra Muka. Ve staré verzi, na sterém pianu, jsem přitom i zpíval... Jestli si na to troufnu i tentokrát, nejsem si zcela jist :D

10) Random improvisation - Nějaké náhodné melodie, co mě zrovna v tu chvíli napadly. Prostě mě nanapadlo, co dál hrát za písničku, tak jsem tam hodil nějaké akordy, aby nebylo takové to "trapné" ticho :D

11) Mafia song - Á, moje oblíbená, o které ani nevím, jak se jmenuje, kde jsem ji slyšel. Jenom se domnívám, že byla v počítačové hře Mafia, ale to si nejsem jist. 

12) This is the Life - Chtěl jsem zkusit něco známějšího a napadla mě Amy Macdonald. Verzí této písničky mám několik. Od smutné, přes veselou, až po hravou a zábavnou, kdy jednotlivé části vyplňuji úplně nesmyslnými melodiemi. Ale tak to už jsem prostě já :D 

13) Flashdance - Holky určitě znají tuhle romanťárnu z 80. let. Ale co je pravda, že v tomto videu jsem jí hrál úplně poprvé. Chtěl jsem si jí zahrát už dřív, ale nějak na to nebyla příležitost, nebo jsem si nevzpomněl. Ale ten nápad přišel právě v tuhle chvíli, tak jsem si říkal, že to alespoň zkusím... No, výsledek je dost slabý, nejraději bych to vystřihnul :D

14) Born this way - A máme tu další Lady G. 

15) Paparazzi - Nějak se mi zasezalíbilo hrát písničky od Gagy, každopádně jsem si vůbec neuvědomil, že už jsem ji v tomto mixu hrál. Tak jsem si ji dal ještě jednou :D

16) Trouba - Od Lucky Bílé je to jediná písnička, kterou dokážu jakž-takž hrát. A to je co říct, když naposledy jsem ji hrál před nějakými dvěma lety. Pak jsem na ní zapomněl a ejhle, najednou je opět zde.

17) Who can say - Tuhle písničku od Enyi bych chtěl do budousna dát do nějaké epické formy, aby to bylo fakt jakože "WAU". Ale na tom stále pracuji :)

18) I was made for lovin' you - Takový pokus zase něco zahrát napoprvé, od Kissáků. 

19) Terminator - Tady mám připravené do dubna video, kdy se ten song pokusim pořádně vyšperkovat, ať to je co k čemu. Základ nechám, ale zbytek už si domyslím... Kdo mě zná, tak ví, že já nikdy nic nezahraju přesně a vždycky si vymýšlým. Jestli to je dobře, nbeo špatně, nevím, každopádně to hraju tak, jak se mi to líbí.

20) Vltava - A toto bude opravdu epické. Stejně jako 17. písnička od Enyi, tak bych tento song rád prezentoval v nějaké elegantnější formě, než jen nějaké klapání do klaviatury. Je to dost dbrá písnička, a myslím, že si to zaslouží.

21) Für Elise - Takový ten základ docela dávám, ostatní už jen improvizuji. Na tento song zatím neplánuji celé video, myslím, že by to bylo o ničem.

22) Chobotničky z 2. patra - Modréééj, Zelenééj :D Jojo, to byly časy a trochu té české kultury opravdu neuškodí :)

23) Speed song - Jestli mohu o něčem napsat, že se mi fakt nepovedlo, tak je to toto. Nejradši bych tuto část vymazal, ale to bych nebyl zase já. Nahrávám to takové, jaké to skutečně je. Žádné přikrášlování, zkrátka tak a ne jinak, takže i nepovedené kousky se tu objevují.

24) Sazka - Ta animace, co kdysi dávali při losování sportky, byla krásná a písnička mě uhranula tak, že jsem se jí pokusil naučit. A výsledkem je tento úryvek.

25) Vyletěla holubička - Tak tenhle song si v dubnu opravdu vychutnám. Je to tak jednoduchá dětská písnička, že když by se z ní vytvořil "Epic cover" song, tak by to mohla hrát klidně česká filharmonie. 

26) Lovely ending - Chtěl jsem to už nějak ukončit, protože další písničky mě nenapadaly, takže jsem tam hodil nějaké "kudrlinky" a zakončení, ne moc melodické, ale zakončení. 

Méně je někdy více. A u tohoto videa to platí dvojnásob. Určitě je mi jasné, že takto dlouhé video zkousne málokdo a navíc, když v něm není nic zahráno pořádně, tak to v podstatě postrádá smysl. A nerad dělám něco, co nemá smysl. A proto takovéto dlouhé mix-covery už nejspíš nebudu nahrávat. 

Během psaní těchto řádků jsem přemýšlel, kolik písniček (alespoň poslouchatelných kousků) vlastně dokážu zahrát. Nikdy jsem to nepočítal, ani jsem se k tomu nedostal. Každopádně pokud v tomto mixu je nějakých 20 úryvků, o kterých bych mohl tvrdit, že je dokážu nějak poslouchatelně zahrát, tak by se to výsledné číslo mohlo pohybovat někde okolo padesáti... Počkat, padesát? To se mi zdá nějak moc... No, tak třeba dám dohromady nějaký svůj playlist, kde budou všechny vypsané. Tak uvidíme, uvidíme. 

Ještě pro zajímavost přikládám kombinaci před a po, starého a nového nástroje :) 

Každopádně, pokud vás video zaujalo, nebo odradilo, napište prosím do komentářů, ať už sem k blogu, nebo přímo k videu na youtube. Rád bych měl nějakou zpětnou vazbu a pokud máte nějaký nápad, co bych mohl zkusit zahrát, tak sem s ním, budu jedině rád :) A co se týče kýčovitých prvků na piánu, ty samotřejmě také budou :)

4 komentáře:

 1. Četla jsem tento článek, poslechla si video a udělala si obrázek. Moc se mi zalíbil tvůj přístup k hudbě. Na to, že hraješ pro radost hraješ podle mě dobře. :) Hlavně je vidět, jak tě vlastně tato činost a hudba baví ! Někdy jsem zaslechla i dynamiku, někdy se mi zdálo, spíše na začátku, že by mohla levá trochu ubrat. Hrozně mě nadchnul požitek zanechaný v tvém těle, které se unášelo hudbou. Jako maličkost bych viděla asi drobet sed, možná by ses mohl více narovnat a sednout si lépe. Nejsem ale učitelka, nýbrž profesor na konzervatoři a proto ti s tím nebudu lámat hlavu. Navíc sama dělám chyby apod. Ale bylo to pěkné !
  Dále mám malý dotaz. Klavír je elektrický ? :)
  Dole na obrázku jsem si všimla vlevo i jiného klavíru. Myslím si, že pokud bys měl podobný sen jako já, určitě by se vyplatil. Zároveň z pohledu několika let hraní, jakožto žačky si myslím, že máš talent a vážně se mi to líbilo i přesto, že si myslím že na soukromé hodiny nechodíš. Chodíš, či ne ? Tak zní další otázka. :)
  Nechci vypadat nějak uvědomělě, ale ráda jsem se v tomto komentáři takto vyřádila, dalo by se říci. :D
  Lidová písnička holubička se mi moc líbila ! V té mě ten cit opravdu uhodil a líbila se mi úprava a doprovod. :)
  Jinak tě obdivuji, že hraješ z paměti ! :) To bývá můj problém, protože když si nevěřím snadno vypadnu.
  Používáš pro začátek noty, nebo si už odzačátku lovíš melodii v klavíru ? Děkuji za odpověď. Samozdřejmě beru v potaz zmínku o tom, že máš klavír jako zábavu, věnuješ se jiným koníčkům apod. I právě proto si myslím, že talent v sobě máš a hraní je velmi pěkné.
  Mám z tohoto článku velmi dobrý dojem a určitě se na tvůj blog vrátím. :) Omlouvám se za vytknutí chyb, ale chvály určitě nechybí.
  Slečna se snem dostat se na konzervatoř, Áďa. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, moc ti děkuji za komentář! :) Jsem rád, že se mix líbil, snad to byl nakonec dobře zvolený "startovací" motor pro nahrávky, které nyní připravuji :) A máš naprostou pravdu, baví mě to, a moc. A vlastně ono kdyby se to ani nikomu nelíbilo, tak bych to stejně dělal, protože radost z toho mám hlavně já (asi dost sobecký.. :/ Často se mi stává, že nedodržuji tempo, že zrychluji a nebo zpomaluji, s tím už asi nic neudělám, možná časem... S tím sezením naprostou souhlasím... Přijde mi, že to piano je nízké a židle se nedá už víc snížit, budu to muset vymyslet trochu jinak, ještě uvidíme :) A s těmi chybami - každý děláme chyby - jsme přece lidi a kdybychom chtěli dokonalou hudbu, bez chyb a 100% kvalitní, tak to už je spíš pro stroje, které by to dokázali. Mě fascinuje právě to, když někdo hraje byť s chybami, protože tam je cítit ten lidský faktor, to, že to hraje člověk a ne stroj :)
   Co se týče klavíru tak ano, přešel jsem z mechanického na elektronický, Japonská značka Kawai :)
   Na soukromé hodiny už dávno nechodím, naposledy před asi osmi lety, od té doby hraju podle sebe, co chci, bez pravidel a nějakých učitelských mantinelů :)
   Holubičku mám v plánu ještě nahrát celou a s tím "epickým" efektem, tak uvidíme, jak se vyvede :)
   A co se toho hraní zpaměti týče, tak ano, podle not hraju jen příležitostně, když si třeba potřebuji uvědomit melodii. Akordy a zbytek už si pak během hraní nějak dořeším, takže noty beru spíš jako takovou mimotechnickou pomůcku, abych věděl, jakým směrem píseň postupuje :) Musíš si hlavně věřit, mít to naposlouchané a vědět, co udělá jaká klávesa, ještě než ji zmáčkneš. Alespoň takhle to mám já. Jedna věc je naučit se pohyby, prstoklad a samotnou mechaniku písničky, ale tu melodii pak už musím vycítit, jak silně zmáčkout, jak rychle a jak dlouho držet. Tohle je pak o citu a jsme zase u toho lidského faktoru :)
   Jinak pro začátek používám někdy noty z knížek "Já písnička", nebo videa z youtube, kde to nějaký umělec rozjíždí taky doma na klavír, anebo to dám podle sluchu, jako třeba ty Babovřesky, nebo Troubu. Na to jsem noty nesehnal, ani to nikde nikdo nehrál (alespoň jsem to nenašel), takže jsem musel improvizovat :)
   Děkuji za dlouhý komentář, moc si toho vážím a těším se, že se tady zase někdy "sejdeme" :)
   Joa a na tvém blogu máš odpověď :)

   Vymazat
  2. Určitě se na ně podívám. :)
   Není to sobecké, chápu tě.
   Chybám nejde zabránit. No možná jako stroj, ale podle mě to jde i do dokonalosti. Tedy setkávám se s tím. Někdy i na hodině. Ovšem jde o názor. :)
   Aha. Dobře, budu držet palce.
   To je fajn. :) Přesně tak. Člověk by měl hrát podle svých citů...
   Tak to si myslím, že se bude hodit. Také něco podobného zkouším, když už mám vše hotovo. :)
   Určitě, i já ! :)
   Děkuji. :)

   Vymazat
 2. myslím, že "nýbrž" neznamená, co si myslíš ;-). je to pak trochu matoucí

  OdpovědětVymazat