středa 1. června 2016

Hořká pravda českých pohádek

Předem bych rád řekl, že zde nechci hanit ani nějak urážet české pohádky. Jsou super, rád se na ně dívám a jsem za ně rád. Jen bych rád poukázal na jeden fakt, kterého jsem si všimnul. Neříkám, že to může být schválně a s největší pravděpodobností se jedná pouze o náhodu, ale známe média... Pokud jste se tak jako já rádi dívali na české pohádky, zvláště pak ty animované, tak se schválně zkuste zamyslet nad následujícícmi fakty. 


Když začnu jednoduchým výčtem pohádek: Jája a Pája, Bolek a Lolek, Edudant a Francimor, Bob a Bobek, Pat a Mat, Potkali se u kolína, Štaflík a Špagetka, Kanafásek, Krysáci,... a kdyby mi paměť sloužila ještě trochu lépe, určitě bych si vzpomněl na další a mohl bych ve výčtu pokračovat. 

Co z toho vyplývá? Jedině otázka, proč? Kde jsou holky? Kam se ztratily? Proč je vždy jeden z kluků štíhlý a vysoký a ten druhý menší, zavalitější? A když už máme nějakou pohádku s hlavní aktérkou, tak má k sobě zvířátko anebo je téměř sama. Například Káťa a Škubánek, Maxipes Fík a Ája, Míša a medvěd, Víla Amálka, atd... 

Odpověď může být jednoduchá - kluci táhnou, mens 4ever. V dnešní době nových pohádek už to sice není takové jako dřív a popravdě netuším, co nyní běží v televizi za Večerníček, nicméně výše uvedené pohádky byly součástí mého dětství a tak trochu mě to děsí. 

Proč jsem nikdy neviděl serii pohádek o dvou holkách, jedné menší a zavalitější a druhé vysoké a štíhlé? Možná pohádky s těmito hlavními postavami někde jsou, ale z nějakého neznámého důvodu mi unikají. Třeba by ani nebyly populární... 

A teď se dostáváme do konspiračních teorií typu: Jsou to pohádky pro kluky. Ty má zajímat sezení u televize a koukání na bednu. Kdežto holky, ty se mají věnovat životu, pobíhat venku, hrát si s panenkama a vozit je v kočárku. Až z kluka vyroste chlap, bude pořád sedět u televize, sice ne u pohádek, ale třeba u fotbalu a žena by se o něj a o dítě měla umět postarat. Já vím, je to naprosto bláznivá myšlenka, ale co si o tom myslíte? 

Nebo je tu docela jiné vysvětlení... Že mi asi hrabe :D

Zdroj obrázku: https://static.datoid.cz/thumbnail/3bbb329484f33bbb_l02.jpg

9 komentářů:

 1. Nad tím jsem teda popravdě nikdy nepřemejšlel. Zajímavá úvaha.

  Spíš mám krapet konspirační teorii v rámci amerických válečných filmů a počítačových her. Jak je tam militární složka a hrajou ta Amíci, často jsou tam Rusáci vyobrazení jako ti největší záporáci :) I v Hvězdný bráně :))

  Lamičův blog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máš pravdu, jakoby měli dávat najevo, že se mají připravovat na obranu protu Rusku... Ale hodně akčních filmů se točí kolem rusů.. je to zvláštní no :/

   Vymazat
 2. Já jsem stejně nejraději měla pohádky o mašinkách. Ty jsou velmi poučné. :-)
  Ale je pravda, že jsem nad tím, že v pohádkách vystupují hlavně dvojce kluků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Joo, o mašinkách :) Nejvíc se mi líbila ta s tou dloooouhou mašinkou a čarodějem Zababou :)

   Vymazat
 3. Přemýšlím a napadá mě tak Mach a Šebestová. A možná ještě Žofka, ředitelka zoo. Ale co se pamatuji, tak byla a) sama a b) opice. Tudíž nelze soudit.

  Na druhou stranu, představ si pohádku o dvou holkách. Ráno by si jedna zlomila nehet, tudíž by se za dobrodružstvím nešlo. Pak by se pohádaly. A pak by byl konec. Můj nekvalifikovaný odhad je, že by prudce klesla sledovanost.

  Některé věci holt nefungují "tím druhým směrem". Jako šéfová a sekretář (chlap, ne stůl). Myslím si, že večerníčky jsou podobným příkladem. Holky o dobrodružství sní, kluci jím žijí. Hloupý to svět, ve kterém je tomu naopak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo ta pohádka o dvou holkách by asi tolik netáhla no :D

   Vymazat
 4. Víla Amálka, Maková Panenka, Mimi a Líza (ale to je slovenské, to asi nepoznáte), Mach a Uľa, Renátka a Jonatánka (ale to sú jabĺčka), Víla Slabejka a Lomnička, hmmm, poväčšine ide o víly to je pravda, ale i tie vedeli ísť za svojim a pomáhať ostatným. A ešte máme Bambuľku, ale to bolo dievčatko, ktoré dedo Jozef učil základným slušným návykom. Určite by som si spomenula aj na viac, ale už je neskoro, tak mi napadli len tieto. Nemyslím že by šlo len o chlapov, veľa rozprávok z detstva si pamätám kde dievčatá robili neplechy spolu s chlapcami viď Lucie postrach ulice. Vôbec tam nešlo o tom, že si dievčatá polámali nechty či vymieňali rúže, ale naozaj o skvelé dobrodružstvá. A pokiaľ ide o dievčatká a zvieratká, práve je to super, lebo vykresľujú ženy ako milovníčky prírody a tvora, ktorý vie komunikovať aj s medveďom, napr. Taká Máša dokáže vopchať do vrecka aj troch Bobkov aj s Jajom a Pajom dokopy. Nemyslím si, že je to také čierne. I dievčatá dokážu prežiť svoje dobrodružstvá a prebojovať sa v chlapčenskom svete ...:-). Fuuu skoro ako feministka som? Nie. Len ja som sledovala to, čo bavilo mňa, a hoc som milovala i Kremienka a Chocholúšika, krtka, Maťka a Kubka, najviac som sa zabávala na detskom muzikále Veronika, kde malé dievčatko zachraňuje svoju bábiku. Apropo, v Snehovej kráľovne to bola práve Gerda, ktorá šla zachraňovať hlupáčika Kaja, lebo sa nechal opantať...:-). Ale to už zachádzam niekam kam som nechcela :-)

  Takže k tvojej téme by som to asi videla tak, že poväčšine chlapci vymýšľali rôzne bitankstvá (rošťárny), neposlúchali a strácali sa, a dievčatká zas boli rozumnejšie, rýchlejšie a lepšie sa učili, dokonca vedeli aj liečiť či komunikovať so zvieratkami, ale boli aj za každú srandu, vedeli sa zabávať a v dobrodružstvách ničím nezaostávali za chlapcami. Asi tak ako aj v reálnom živote, chlap čaká, kedy mu žena pofúka boliestku či vyperie ponožky (česť výnimkám, ktorí si to vedia urobiť aj sami)
  toľko som chcela :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Teď jsem z toho úplně v rozpacích, protože netuším, co na to říct. Možná jen to, že ženy byly utlačované a i teď, v našem 21 století je spousta chlapů, co si myslí, že ženy jsou nějak méněcenné, proto samé mužské postavy, no a z druhé škatulky to byly třeba feministky, které chtěly jasně dokázat, že my ženy zvádneme vše samy?
  A nebo měli prostě dobře vymyšlená jména - bolka a lolka, bobka a bobeka, to přece nejde.

  Ale mezi námi, já jsem stejně koukala na krtečka. Ten ani nemluví. Nemý mentálně retardovaný krtek, why not?

  btw. Po dvou měsících je u mě zase něco nového. Dokopala jsem se do toho.

  OdpovědětVymazat
 6. Zajímavý postřeh, ovšem když o tom tak přemýšlím, nedokážu si vybavit vlastně ani žádný zahraniční animovaný seriál, kde by byly hlavními hrdinkami holky (pokud nepočítám ty seriály, které jsou povrchní a nevkusné - různé Barbie a podobně). Snad jedině Ledové království, to je ale celovečerní film, ne seriál.
  Jen drobný detail - Bolek a Lolek není český, ale polský seriál, Máša a medvěd zas pochází z Ruska.

  OdpovědětVymazat